Topİtfaiye araçları özellikle günümüzde çok iyi seviyelere ve çok özellikli hale gelmişlerdir. İtfaiye araçlarındaki en önemli konulardan bir tanesi olan su tankerinin kapasitesi yaklaşık olarak 2500 litredir. 600 litrelikte (250+350 litre) köpük deposu bulunmaktadır. İtfaiyede çok çeşitli araçlar bulunabilmektedir. Bunlar su taşıyan, bir yerden su çekip su atan, merdiven görevi yapan araçlardır. İtfaiyede bulunan merdivenli araçlardaki merdiven boyu ise 18 metreden 52 metreye kadar değişen uzunluklardadır. İtfaiyelerde itfaiye araçlarına su sağlayan tankerlerin kapasiteleri yaklaşık olarak 20000 litredir. Yani yangında görev alan itfaiye araçlarının su gereksinimi sağlayan bu araçların genel su kapasitesi bu seviyelerdedir. İki kişilik 200 kg taşıma özelliğine sahip olan merdiven sepetleri, su sistemli ve monitörlüdür.Afetler ve çeşitli kazalar neticesinde ihtiyaç duyulan, aynı zamanda yüksek noktalarda yangınla mücadele ve kurtarma ile hızlı tahliye yapmaya olanak sağlayan araçlardır. Yüksek mukavemetli alaşımı çelik profil malzeme kullanılarak merdiven imalatı yapılır. 12, 18, 20, 24, 28, 32 metre standart kurtarma yüksekliğine erişen üretimleri vardır. Kullanım yerine göre araç, jeneratör ve kurtarma sepetine erişen elektrik tesisatı ile teçhiz edilebilir. Yine kullanım amacına uygun ve öngörülen aracın taşıma kapasitesiyle sınırlı kalmak kaydıyla, yangın pompası, su ve köpük deposu ile teçhiz edilmiş hidrolik merdivenli arazöz modelleri de imal edilmektedir. Bu araçların bir diğer amacıda, çatı yangınları, katta meydana gelen yangınlar gibi yerden yüksek olaylarda, personel yardımı ile yapılan müdahalelerde imkan sağlamaktır. Bu işlem hem kurtarma, hem de müdahale olmak üzere ayrı ayrı ya da birlikte yapılabilir.

Merdivenli İtfaiye AraçlarıMerdivenli İtfaiye AraçlarıMerdivenli İtfaiye AraçlarıGenel kullanım amaçlı ürettiğimiz itfaiye araçları, 1500 Lt/Dk'dan 4000 Lt/Dk'ya kadar kapasiteli pompa ile teçhiz edilmiş, serme bez hortum ya da donanımında varsa yüksek basınçlı tabancalar aracılığı ile yangın müdahalesinde kullanılan, su ve köpük tankına sahip geniş yelpazeli üretimi yapılabilen araçlardır. Şehir içlerinde kısa süreli ve hızlı yangın müdahalelerinde kullanılan arasöz yapısındaki araçların tümü bu çerçevededir.

Aracın kullanım amacına bağlı olarak kurtarma ve müdahale teçhizatlarını barındıran, yan taraflarda bulunan, çekmeceli ya da raflı raylı, alüminyum kapaklı dolapları da bulunmaktadır.

İtfaiye Arazözleriİtfaiye Arazözleriİtfaiye Arazözleriİtfaiye Arazözleri